Historia Ośrodka
Rys historyczny
W pierwszej zorganizowanej w Lublinie i województwie szkole specjalnej umożliwiono naukę dzieciom głuchym. Prowadził ją (z braku przeszkolonego personelu) Chaim Schneider – szlifierz z zawodu, przy pomocy migów naturalnych. Gdy opiekę nad klasą głuchych przejęły władze szkolne, nauczycielami zostali absolwenci PJPS-u. Lekcje odbywały się w Szkole Specjalnej nr 26 przy ulicy Zamojskiej 12. Po wojnie pracę z dziećmi głuchymi podjęli wspaniali nauczyciele, między innymi ze Lwowa – pani Emilia Linder – “biały kruk” w kształceniu mowy dzieci z dysfunkcją słuchu, pani Felicja Kreusz, pani Maria Chrząstkowa, pani Maria Jaroszyńska. Klasy szkolne i internat mieściły się przy ulicy Zamojskiej i Radziwiłłowskiej. W szkole prowadzono przysposobienie zawodowe: dla dziewcząt – krawiectwo, dla chłopców – wikliniarstwo.
Powstał samodzielny Zakład Wychowawczy dla Dzieci Głuchych przy ulicy Lucyny Herc 4 w dzielnicy Majdanek, zwany “nowym domem”.
Zakładem kierowali: Maria Chrząstkowa, Maria Jaroszyńska, Janina Urban, Stefan Wójtowicz, Franciszek Pawluczuk i Lucyna Wojda.
We wrześniu odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w obecności wizytatora szkół specjalnych – Piotra Prussa. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z wielką radością przystąpili do urządzania szkoły i internatu, zagospodarowywania terenu, zakładania ogrodu i sadu. Nauczyciele doskonalili oralne metody porozumiewania się z niesłyszącymi, wprowadzali wiele nowatorskich rozwiązań metodycznych i merytorycznych stosowanych w surdopedagogice polskiej i zagranicznej.
W internacie działały kółka zainteresowań:
- krawieckie,
- majsterkowiczów,
- czytelnicze,
- taneczne,
- sprawnych rąk,
- fotograficzne,
- sportowe.
Prowadzono integrujące zajęcia świetlicowe, działała biblioteka.
Do szkoły uczęszczało 160 uczniów. Młodsi nauczyciele w ramach dokształcania wyjeżdżali na praktyki do podobnych szkół w Warszawie, Wejherowie, Łodzi, Krakowie, Przemyślu, Radomiu. Brali aktywny udział w konferencjach w Łodzi, gdzie powstał Ośrodek Metodyczny dla nauczycieli dzieci głuchych. Zorganizowano również ogólnopolską konferencję dyrektorów placówek kształcących dzieci głuche.
Placówkę przemianowano na Zakład dla Dzieci Głuchych i Niedosłyszących. Do klasy pierwszej przyjęto dzieci niedosłyszące. Zespół surdopedagogów doskonalił swój warsztat pod kierunkiem: Lucyny Wojdy, Jerzego Sikory i Janiny Oluchy. Nasi wychowankowie osiągali doskonałe wyniki sportowe i artystyczne w skali ogólnopolskiej. Prowadzone były imprezy integracyjne wspólnie ze szkołami masowymi doskonale promujące szkołę w Lublinie i województwie. W ramach preorientacji zawodowej uczniowie odwiedzili:
- Spółdzielnię “Odrodzenie”
- Fabrykę Samochodów Ciężarowych
- Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku
- Lubelską Fabrykę Obuwia,
- Cukrownię “Lublin”.
Wprowadzeniu głuchego dziecka w świat ludzi słyszących służyły wizyty w domach kultury, fabrykach, szkołach masowych i jednostce wojskowej. Uczennica klasy VI Irenka Pachała otrzymała książeczkę mieszkaniową ufundowaną przez pracowników Wydziału Montażowego WSK Świdnik. Nasi uczniowie kwiatami dziękowali żołnierzom z sąsiadującej jednostki WOW za pomoc, przy budowie boiska sportowego, lodowiska, toru saneczkowego i udział jej zespołu muzycznego w corocznych zabawach choinkowych w szkole. Młodzież harcerska wyjechała na obóz wypoczynkowy do NRD.
Rozpoczęto katechizację dzieci głuchych, najpierw po południu w wydzielonych salach, a potem religię umieszczono w harmonogramie pracy szkoły. Przygotowani w zakresie surdopedagogiki i języka migowego księża: Zbigniew Staszkiewicz i Robert Raczyński objęli dzieci opieką duszpasterską. Do zakładu została doprowadzona ciepła woda i centralne ogrzewanie przez podłączenie do sieci miejskiej.
Ośrodkiem, szkołą i internatem kierowali: Lucyna Wojda, Jerzy Sikora, Władysława Hapon, Janina Olucha.
W szkole i internacie przebywało od 160 do 200 wychowanków. Ze względu na trudności lokalowe zorganizowano dwie filie ośrodka: w Przedszkolu nr 14 przy ulicy Bronowickiej i przy ulicy Pogodnej. Przy Ośrodku działały drużyny ZHP. W nagrodę za wspaniałą pracę drużyn ZHP “Nieprzetartego Szlaku” im. Szarych Szeregów rodzice ufundowali szczepowi sztandar. W systematycznie zorganizowanej akcji “Arsenał” nasi uczniowie zdobywali czołowe miejsca, brali udział w konkursach przedmiotowych organizowanych na terenie kraju, skąd przywozili dyplomy, wyróżnienia, medale. Zdobywali czołowe miejsca w Ogólnopolskich Olimpiadach Sportowych organizowanych przez PZSG. W szkole odbywały są wzorcowe uroczystości szkolne i państwowe, w których brali udział nauczyciele i uczniowie szkół masowych. Nauczyciele uczestniczyli w międzynarodowym seminarium na temat: “Modele kształcenia mowy u dzieci z uszkodzonym słuchem” zorganizowanym przez UMCS i Polskie Towarzystwo Logopedyczne. Przez cały czas prowadzona była aktywna współpraca z Oddziałem Wojewódzkim PZG i klubem sportowym “Spartan”. Gabinet logopedyczny został wyposażony w analizatory mowy i monitory celem unowocześnienia zajęć indywidualnych z dzieckiem niesłyszącym. W wielu salach lekcyjnych założono pętle indukcyjne. Logopedzi zajmowali się usuwaniem wad i zaburzeń mowy, doskonaleniem techniki mówienia, okresowymi badaniami słuchu, diagnozą audiologiczną do orzecznictwa zawodowego. Do gabinetu psychologa zakupiono pomoce do badań diagnostycznych. Psycholog prowadził psychoterapię, preorientację zawodową, rozwiązuje problemy wychowawcze uczniów we współpracy z nauczycielami, rodzicami i pedagogiem szkolnym.
Nasza uczennica Renata Bieńko wzięła udział w Olimpiadzie Sportowej w Nowej Zelandii i spotkaniu z Papieżem Janem Pawłem II.
Ośrodkiem, szkołą i internatem kierowali: Jerzy Sikora, Krystyna Fornal, Krystyna Mazurek, Elżbieta Szulewska. Zorganizowano obchody 40-lecia istnienia Ośrodka, w trakcie których podsumowano trudną, ale owocną pracę surdopedagogów. Według projektu elektronika wyposażono w aparaturę słuchową typu FM poszczególne oddziały klasowe. Dzięki staraniom zespołu kierowniczego przeprowadzono modernizację kuchni, pralni i pracowni do zajęć gospodarstwa domowego. Doprowadzono gaz ziemny do budynków Ośrodka. Dokonano podsumowania prowadzonego w naszej szkole eksperymentu pod nazwą “Fonogesty” kierowanego przez dr Kazimierę Krakowiak z UMCS. Zorganizowany został kurs kwalifikacyjny z zakresu surdopedagogiki. Wykładowcami byli nauczyciele z WSPS w Krakowie i UMCS w Lublinie, ćwiczenia prowadzili doświadczeni surdopedagodzy Ośrodka.
Została nawiązana współpraca ze Szkołą C.B.S. De Kastenjehof w Hardenbergu w Holandii. Dyrektor tej szkoły, pan Heiko Bult i nauczyciele kilkakrotnie gościli w Lublinie. Holendrzy sponsorowali urządzenia i wyposażenie sali rehabilitacyjnej i ekologicznego placu zabaw w naszym Ośrodku. Grupa naszych surdopedagogów zwiedziła w Holandii placówkę kształcenia dzieci z wadą słuchu, szkoły masowe, instytucje pedagogiczne.
Prowadzona była również współpraca ze Szkołą z Internatem dla Głuchych Dzieci w Ługańsku na Ukrainie. Dyrektor szkoły Oleg Noskow i delegacja nauczycieli dwukrotnie gościli w Lublinie i poznawali najpiękniejsze zakątki Lubelszczyzny. Dyrektor Ośrodka Jerzy Sikora i wicedyrektor Krystyna Fornal odwiedzili Ługańsk. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzali Kijów, Starobielsk, Charków i Ługańsk.
Pod patronatem Urzędu Miejskiego zorganizowano kolonie dla dzieci z Wrocławia, gdy z powodu powodzi musiały one opuścić swoje rodzinne miasto. Nauczyciele naszego Ośrodka społecznie pracowali z wrocławskimi dziećmi.
Zorganizowano również wojewódzką konferencję emerytowanych nauczycieli szkolnictwa specjalnego. Inicjatorem tego spotkania był twórca szkolnictwa specjalnego na Lubelszczyźnie, pan Piotr Pruss, a gospodarzem – dyrektor Jerzy Sikora. W Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Lublinie zorganizowano Szkołę Zawodową i Liceum Ogólnokształcące dla Głuchych. W ramach planowanej reformy nauczyciele brali udział w przygotowaniu standardów, a następnie pisaniu programów nauczania języka polskiego, matematyki, historii, kultury fizycznej, sztuki i muzyki. Dzięki sponsorom z Niemiec została doskonale wyposażona pracownia geograficzna. Zakupiony został nowy samochód marki “Żuk” i “Volkswagen”. Środki na ten cel uzyskano z PFRON i Kuratorium Oświaty. Nauczyciele szkoły i internatu biorą udział w kursach języka migowego różnych stopni oraz kursie “fonogestów“.
Ośrodkiem kierują:
- w latach 1999-2005 Jerzy Sikora, Krystyna Fornal, Krystyna Mazurek i Elżbieta Szulewska;
- w latach 2005-2010 Krystyna Mazurek, Anna Stasiak, Bożenna Wontroba i Elżbieta Szulewska;
W ramach reformy oświaty zorganizowano Gimnazjum dla Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej oraz Liceum Profilowane o kierunku usługowo – gospodarczym (2002 r.).
Nasi uczniowie w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego Głuchych “Koziołek” osiągają wiele sukcesów sportowych w takich dyscyplinach jak lekka atletyka, szachy, piłka nożna i pływanie. Najlepsi pływacy to Agata Zelent – wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski oraz Arkadiusz Szymula – również multimedalista i członek kadry narodowej w pływaniu – uczestnik Mistrzostw Europy Niesłyszących w pływaniu w Salonikach.
Systematycznie prowadzona jest współpraca z klasami integracyjnymi funkcjonującymi w szkołach masowych miasta Lublina. Nasi uczniowie biorą udział w konkursach przedmiotowych i sportowych organizowanych przez ośrodki dla niesłyszących w Polsce. W naszym Ośrodku odbyła się konferencja Towarzystwa Surdopedagogicznego, której tematem było: “Dziś i jutro kształcenia niesłyszących“. Większość nauczycieli ukończyła kurs języka migowego. W czerwcu 2002 r. mury Ośrodka opuścili pierwsi absolwenci gimnazjum. Dzięki naszym przyjaciołom z Holandii gabinet rewalidacyjno – logopedyczny został wyposażony w nowoczesny audiometr wraz z kabiną ciszy.
Z nowym rokiem szkolnym 2001/2002 internat został przeniesiony do budynku przy ulicy Pogodnej 54. Budynek wymagał gruntownego remontu i dostosowania. Końcowe prace z tym związane zostały ukończone w 2008 roku. Wychowankowie internatu uzyskali lepsze warunki zamieszkania a uczniowie Liceum swoją siedzibę na ostatniej kondygnacji.
50-lecie istnienia Ośrodka zostało uhonorowane nadaniem imienia Jana Pawła II. Uroczystości Jubileuszowe w dn. 06.06.2003 r. zapoczątkowała msza święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Józefa Życińskiego, który poświęcił sztandar Ośrodka, ufundowany przez Radę Rodziców.
Pragnąc rozszerzyć formy naszej działalności, w 2004 roku powołano przy placówce Fundację „Wszyscy Razem“, która m. in. dwukrotnie współorganizowała uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Głuchego i Języków Migowych“.
Jesteśmy Ośrodkiem, którego patronem jest papież Jan Paweł II. W związku z tym należymy do Rodziny Szkół Jego imienia a nasi przedstawiciele uczestniczą corocznie w spotkaniach w Częstochowie. Staramy się przybliżać uczniom postać papieża oraz głoszone przez niego nauki. Okazją do takich działań jest obchodzone w rocznicę nadania Ośrodkowi imienia Święto Szkoły oraz Dzień Papieski, który przypada na datę wyboru Karola Wojtyły na zwierzchnika Stolicy Apostolskiej.
Możemy pochwalić się licznymi osiągnięciami naszych uczniów, którzy zajmowali czołowe miejsca w konkursach przedmiotowych i sportowych organizowanych przez Ośrodki dla Niesłyszących z całej Polski. Nauczyciele stanowiący wysoko wyspecjalizowaną kadrę również podnosili swoje kwalifikacje realizując kolejne stopnie awansu zawodowego. Młodzież z Liceum Profilowanego promowała szkołę na Targach Edukacyjnych w Łodzi, biorąc udział w projekcie „4 kroki – wsparcie dla osób niesłyszących na rynku pracy“.
W 2009 roku, w ramach obchodów uroczystości 55-lecia istnienia Ośrodka odsłonięto pamiątkową tablicę z imieniem placówki. Pamiętając o naszej bogatej historii utworzyliśmy Izbę Pamięci, w której gromadzimy pamiątki, zdjęcia i kroniki dokumentujące minione lata pracy.
Współpracujemy z wieloma szkołami z kraju, ale także z zagranicy. Należą do nich Ośrodki z Żytomierza i Czerniowców na Ukrainie oraz szkoła z Podbrodzia na Litwie. Owocem współpracy ze Specjalną Szkołą-Internatem I-III Stopnia dla Dzieci Głuchych w Żytomierzu na Ukrainie były spotkania integracyjne uczniów i nauczycieli obu placówek oraz wydanie „Ukraińsko-polskiego tematycznego słownika migowego dla rodziców i dzieci“. Dzięki kontaktom z polskim gimnazjum „Żejmiana” z Podbrodzia na Litwie już trzykrotnie odbyły się Lubelskie Integracyjne Spotkania Kresowe. Nauczyciele brali również udział w Międzynarodowych Konferencjach Surdopedagogów, które odbyły się w Czerniowcach oraz w Żytomierzu.
Ośrodkiem kierują:
- w latach 2010-2012: Anna Stasiak, Bożenna Wontroba, Agnieszka Szuwarska;
- w latach 2012-2013: Anna Stasiak i Agnieszka Szuwarska;
- w latach: 2013-2021: Anna Stasiak, Agnieszka Szuwarska, Beata Maciejewska-Musur.
W trosce o jak najwcześniejszą rehabilitację dzieci z wadą słuchu zainicjowano zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju. W zajęciach mogą uczestniczyć także rodzice i rodzeństwo, co sprzyja oddziaływaniom poznawczym i emocjonalnym. Od września 2011 r. funkcjonuje oddział przedszkolny, obejmujący opieką i edukacją dzieci 3-6 letnie.
W roku szkolnym 2012/2013 wzbogaciliśmy naszą ofertę edukacyjną o Technikum Specjalne nr 1 dla Uczniów Niesłyszących i Słabo Słyszących, kształcące w zawodzie technik turystyki wiejskiej. Ośrodek nawiązał ścisłą współpracę z pracodawcami, organizując praktyki zawodowe w gospodarstwach agroturystycznych, hotelach, biurach podróży. Pierwsi absolwenci technikum opuścili nasze mury w 2016 r. Z dumą podkreślamy, że są wśród nich tacy, którzy pomyślnie zdali wszystkie egzaminy zawodowe i uzyskali Dyplomy technika turystyki wiejskiej. Są też tacy, którzy zdali egzamin maturalny i podjęli studia na lubelskich uczelniach.
Z okazji Jubileuszu 60-lecia Ośrodka zorganizowano I Zjazd Absolwentów, który zgromadził ok. 200 wychowanków i emerytowanych nauczycieli.
W kwietniu 2014 r. pożegnaliśmy ostatnich absolwentów XVI Liceum Profilowanego.
Dzięki funduszom otrzymanym z Urzędu Miasta Lublin oraz PFRON został zakupiony nowy samochód – Opel Vivaro. Nasi wychowankowie bezpiecznie i komfortowo mogą zwiedzać ciekawe miejsca regionu i kraju.
Od roku szkolnego 2015/2016 wprowadzono naukę Polskiego Języka Migowego na wszystkich poziomach nauczania. Nauczyciele PJM zorganizowali konkurs filmowy „Savoir vivre w Kulturze Głuchych”, który cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród naszych wychowanków. W języku migowym został nagrany „Mazurek Dąbrowskiego”. Teledysk z hymnem w języku migowym wyświetlany jest na uroczystościach szkolnych. Wprowadzenie nauki PJM w Ośrodku przyniosło wiele korzyści naszym uczniom oraz podniosło prestiż naszej placówki w społeczności niesłyszących. W październiku 2015 r. powstało Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK „Łazik”, którego celem jest rozwijanie wśród młodzieży technikum zainteresowań krajoznawczych, umiłowania ojczyzny i popularyzacja aktywnego spędzania czasu. Fundacja LOTTO Milion Marzeń wsparła Ośrodek remontując świetlice w internacie oraz modernizując boisko do siatkówki plażowej. Boisko powstało w ramach projektu „Słuchaj nas sercem” a wszystkie prace wykonali wolontariusze – pracownicy LOTTO i Ośrodka.
Dzięki otrzymanym funduszom, w 2016 r. w Ośrodku powstał nowocześnie wyposażony gabinet stomatologiczny, który jest efektem wsparcia przez Urząd Miasta, PFRON oraz Instytut Stomatologii Akademii Medycznej w Lublinie. Wszyscy uczniowie otrzymali bezpłatną opiekę stomatologiczną na wysokim poziomie.
W maju 2017 r. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Bernardyńskiej miał miejsce wernisaż dwóch wystaw: miniatur tkackich uczennicy technikum Pauliny Wiśniewskiej oraz ikon powstałych podczas Warsztatów Pisania Ikon. W warsztatach, pod patronatem Instytutu Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszego Ośrodka, a prowadził je o. dr Cyprian Moryc.
Wśród najbardziej znaczących sukcesów naszych wychowanków na ogólnopolskich konkursach przedmiotowych i artystycznych należy wymienić I i III miejsce uczennic na XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Migowego i Miganego w Kielcach, III miejsce Zespołu MIX na III Festiwalu Form Artystycznych, I miejsce uczennicy gimnazjum na XI Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym dla Niesłyszących i Słabo Słyszących Uczniów w Warszawie. W maju 2017 r. nasz Ośrodek był organizatorem XXV Ogólnopolskiego Konkursu Znajomości Języka Polskiego dla Uczniów z Wadą Słuchu, którego patronami byli Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Uczniowie i nauczyciele każdego roku uczestniczą w akcji Narodowego Czytania: w Galerii Handlowej Leclerc (jako współorganizator), na terenie naszej placówki, gdzie gościliśmy p. Dorotę Wyspiańską-Zapędowską – wnuczkę S. Wyspiańskiego, w Dworku Kościuszków (Ogród Botaniczny UMCS).
Ośrodek współpracuje z Klubem Sportowym Głuchych „Spartan”, gdzie trenują nasi wychowankowie osiągając sukcesy na polu międzynarodowym: Mistrzostwo Europy Juniorów w piłce nożnej, medale Mistrzostw Europy w lekkoatletyce, medale Letnich Mistrzostw Polski w pływaniu. Dzięki swoim osiągnięciom są stypendystami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Ministra Sportu i Turystyki.
Za wysokie osiągnięcia w nauce, uczeń technikum Maciej Wroński otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów.
W związku z zakończeniem działalności Fundacji „Wszyscy Razem” zaistniała potrzeba kontynuowania działań wspierających osoby z niepełnosprawnością słuchową oraz działalności Ośrodka. Grupa nauczycieli powołała do istnienia Stowarzyszenie „Słyszymy Sercem”, które uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego.p> Rok szkolny 2017/2018 postawił przed nami nowe wyzwanie: naukę w dwóch klasach pierwszych technikum rozpoczęli niesłyszący uczniowie z Ukrainy. W tym czasie Ośrodek zorganizował również II Konferencję Surdopedagogów i Surdologopedów pod hasłem „Wobec wyzwań XXI wieku - edukacja i rehabilitacja osób głuchych i słabo słyszących od okresu niemowlęcego do dorosłości”, podczas której gościliśmy specjalistów z Polski i Ukrainy. Konferencję objął patronatem Prezydent Miasta Lublin, w imieniu którego wiceprezydent Monika Lipińska uhonorowała Ośrodek Medalem 700-lecia Miasta Lublin za wkład i zaangażowanie w rozwój miasta.
Przypadający w 2018 roku Jubileusz 65-lecia Ośrodka oraz 15-lecia nadania imienia Jana Pawła II stał się okazją do zorganizowania II Zjazdu Absolwentów. Komitet Organizacyjny Zjazdu tworzą niesłyszący nauczyciele zatrudnieni w naszej placówce, którzy w celu promocji przedsięwzięcia nagrali cykl vlogów w języku migowym.
Technikum przystąpiło do projektu realizowanego przez Polską Akademię Nauk w partnerstwie z Gminą Lublin pn. „Lublin stawia na zawodowców”. Nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz uczniowie wzięli udział w szkoleniach i stażach zawodowych, których celem było podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego. Placówka została doposażona w pomoce dydaktyczne, takie jak komputery, drukarki, wyposażenie pracowni zawodowych. Realizowane były następujące szkolenia: „Florysta z obsługą kasy fiskalnej”, „Pracownik gastronomii z modułem zdobienia stołów i obsługą kasy fiskalnej”, „Fotografia reklamowa z grafiką komputerową”, „Tworzenie stron internetowych i optymalizacja pod kątem marketingu internetowego”, „Szkolenie z obsługi Światowego Systemu Dystrybucji i Sprzedaży AMADEUS”.
Dzięki współpracy i hojnym darczyńcom z Munster - partnerskiego miasta Lublina, a w szczególności parafii ewangelicko-augsburskiej, Ośrodek zyskał wspaniale wyposażoną salę do zajęć integracji sensorycznej dla najmłodszych dzieci.
W marcu 2020 roku, w związku z epidemią Sars-Cov 2, zostały zawieszone zajęcia stacjonarne; uczniowie na wiele miesięcy pozostawali w domach rodzinnych. Kształcenie odbywało się w formie zdalnej, przy wykorzystaniu komunikatorów internetowych, co było dużym wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Powrót do nauki w szkolnych murach nastąpił wraz z nowym rokiem szkolnym, jednak z wieloma obostrzeniami, z których najważniejszym, a jednocześnie najbardziej uciążliwym, było noszenie maseczek.
Ośrodkiem kierują: Elżbieta Barszcz, Bożena Kuśmierzak, Beata Maciejewska-Musur.
W roku szkolnym 2022/2023 naukę rozpoczęli uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik fotografii i multimediów. Na potrzeby otwartego kierunku powstały dobrze wyposażone pracownie zawodowe: multimedialna, ciemnia fotograficzna i studio fotograficzne. Kontynuowane jest również kształcenie w zawodzie technik turystyki na obszarach wiejskich.
W lutym 2022 r. wybuchła wojna rosyjsko-ukraińska, co spowodowało masowy napływ uchodźców ukraińskich do Lublina. W internacie utworzono ośrodek dla uchodźców, którym przez pierwsze tygodnie zarządzała dyr. E. Barszcz, a czynni i emerytowani pracownicy Ośrodka pracowali w nim jako wolontariusze. W uznaniu zasług społeczności Ośrodka w niesieniu pomocy Narodowi Ukraińskiemu, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk uhonorował Ośrodek Medalem Lublin Bohaterom.
Do szkoły podstawowej i oddziału przedszkolnego trafili uczniowie narodowości ukraińskiej, dla których zorganizowano nauczanie języka polskiego. Z funduszy przekazanych przez UNHCR-agendę ONZ do spraw Uchodźców, wykonano remont dwóch szatni przy sali gimnastycznej oraz wyposażono salę przedszkolną i gabinet lekarski. Ośrodek uczestniczy w Programach Rządowych: „Poznaj Polskę”, „Laboratoria Przyszłości”, „Aktywna Tablica”, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, „Wektory Życia”.
Uczniowie technikum, zawodnicy Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan”: Julia Dragan, Igor Stempurski, Rafał Wójcik oraz absolwent Daniel Stempurski, reprezentowali Polskę podczas XXIV Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Brazylii, które miały miejsce w maju 2022 r. Największy sukces odniosła pływaczka Julia Dragan, zdobywając 10 medali, w tym jeden złoty. Julia została również Sportowcem Roku z Niepełnosprawnością.
Dzięki zaangażowaniu i ofiarnej pracy pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych udało się wyremontować i odmienić wygląd korytarza na parterze szkoły. Utworzono też przestrzeń wspólną dla uczniów, gdzie mogą, siedząc na kanapie i pufach, czytać książki, grać w planszówki lub po prostu porozmawiać.
Możemy pochwalić się sukcesami naszych uczniów w zawodach i konkursach:
- I miejsce w XX Wojewódzkim Konkursie Twórczości „Zawsze niech będzie” Zespół Mix;
- II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Honor Pomagania Dzieciom „Minikamera 2022”;
- II miejsce i dwa III miejsca w Mistrzostwach Współzawodnictwa Sportowego Szkół Województwa Lubelskiego w Pływaniu;
- III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „Mikołaj – człowiek o niezłomnej wierze”;
- Wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Fotograficznym „(POD)RÓŻNE HISTORIE”;
- II miejsce w XXI Wojewódzkim Konkursie Twórczości „Zawsze niech będzie” Zespół „Strumyk”;
- III miejsce w XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”.
Sukces odnieśli również nauczyciele, zdobywając I miejsce w organizowanym w formie grywalizacji szkoleniu „Wsparcie szkoleniowe dla pracowników placówek edukacyjnych w zakresie sposobu korzystania z narzędzi technicznych umożliwiających lub wspierających pracę zdalną”, którego organizatorem był Samorząd Województwa Lubelskiego.
Grupa Teatralno-Filmowa, pod kierunkiem nauczycielek PJM, sukcesywnie przygotowuje filmowe adaptacje literatury dla dzieci w języku migowym. W naszej pracy nie zapominamy o uwrażliwianiu wychowanków na potrzeby innych, angażując się wiele akcji dobroczynnych, takich jak „Góra Grosza”, „Szkoła z Misją”, pomoc dla Hospicjum im. Małego Księcia, pomoc dla schroniska dla zwierząt, „Światło dla Ukrainy”, „Sprzątamy dla Polski”. 70-lecie Ośrodka uczciliśmy organizując III Zjazd Absolwentów. Oficjalne obchody Jubileuszu, które miały miejsce 22 września 2023 r., zainaugorawała Msza Święta w kościele pw. Św. Krzyża, pod przewodnictwem biskupa Adama Baba. Patronat Honorowy nad Uroczystością objął Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin oraz Lubelski Kurator Oświaty. Ośrodek, z okazji Jubileuszu 70-lecia powstania, w uznaniu zasług w obszarze oświaty, wychowania i pomocy społecznej oraz tworzenia środowiska wsparcia dla wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, został uhonorowany Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin.